Rekonstrukce prsu

Re: Rekonstrukce prsu

Odeslatod Martina3 v stř 10. led 2018 19:39:33

Jsem týden po rekonstrukci prsu silikonovým implantátem.
Operace se odehrála na Klinice plastické chirurgie fakutlní nemocnice Královské Vinohrady 3.ledna 2018. Trvala odhadem hodinu, pak 24hod. na JIP s následným přesunem na standartní oddělení. Propuštěna jsem byla v sobotu 6.ledna. V nemocnici hýřili analgetiky, takže na bolesti si nemůžu stěžovat. Neměla jsem ani drény, nemám vůbec modřiny a překvapivě se tam ten silikon vešel, i když jsem měla pocit, že vůbec nemám kůži navíc. Teď se to moc prsu nepodobá, je to holt boule s původní jizvou po ablaci napříč + nová jizva pod prsem se vstřebávacími stehy krytá náplastí.
Sice jsou bolesti snesitelné, ale pořád se mi špatně dýchá, jak je hrudník ve dne v noci stažený těsným prádlem a především - 3 týdny smím ležet jen na zádech. Já spala na zádech ráda, ale tohle mě ničí - ty noci stojí za prd. Celkově se to pomalu zlepšuje, už zvládám každý den o trochu víc se prodlužující procházky. Byla mi doporučena 3-týdenní neschopenka (v podstatě mám přes den "kancelářskou" práci), což asi bude zhruba souhlasit.
Martina3

Odeslatod Martina3 v pon 02. říj 2017 20:16:15

Omlouvám se - změna:
http://www.newmamma.eu/cs
Martina3

Odeslatod Martina3 v ned 14. kvě 2017 13:51:25

Přidávám internetové stránky, kde je toho o rekonstrukci prsu hodně napsáno.
www.newmamma.eu.
Martina3

Odeslatod Lucy1982 v stř 23. zář 2015 12:11:48

Ahoj Ditusko a případně další holky, které se rozhodují mezi okamžitou a oddálenou rekonstrukcí po mastektomii. Taky jsem před operací hledala informace a případně někoho, kdo má osobní zkušenost, ale nenašla jsem. Proto bych ráda napsala tento příspěvek, třeba někomu pomůže :-)
Před půl rokem mi zjistili multicentrický invazivní duktální karcinom (2 ložiska v jednom prsu, daleko od sebe, čili celý prs pryč). Doporučili mi, na MOÚ v Brně, (kvůli rakovině v celé rodině bylo podezření na BRCA mutaci) preventivní odstranění i druhého prsu a nabídli okamžitou rekonstrukci pomocí implantátu. Nejprve se pod svalstvo voperují expandéry, aby se pomocí nich vytvořila kapsa pro budoucí implantát. Bradavky a dvorec budou odstraněny, to jsem už předem věděla z netu. Ještě před mammární komisí jsme byli s manželem rozhodnutí, že podstoupím oboustrannou mastektomii, nechci za pár let mít raka v druhém prsu. Máme hodně malé děti, je mi 32, ale už jsem v té době nekojila, takže nebylo co řešit. Taky jsem si říkala, že pak aspoň budou obě prsa symetrická. Navíc bez prsou se dá žít. Samozřejmě mi bylo jasné, jak bude operace náročná a pak s dětma doma to nebude sranda. Ale chtěla jsem to mít odbyté naráz. A taky jsem neuvažovala o rekonstrukci vlastní tkání (jsem sportovně založená a po operaci i pneumatiky z břicha bych asi nemohla už moc aktivně cvičit) Podle UTZ jsem neměla zasažené uzliny (po operaci se potvrdila jen jedna zasažená), tím pádem mě nečekalo ozařování, ale "jen" chemoterapie a hormonální léčba na pět let.
První den po operaci se bývá na jipce, pak jsem byla dalších 9 dní normálně na oddělení chirurgie. Jelikož jsem čekala avizovanou bolest, tak mě to tolik nepřekvapilo. První 3-4 to bylo i přes analgetika náročný, ale byla jsem i tak úplně soběstačná, jen holt pomalejší a skuhrala jsem. Mnohem víc mi vadilo spaní jen na zádech, to jsem je za dva dny měla už otlačená. Musím říct, že jsem si tam ale krásně odpočla od dětí, od toho celodenního shonu doma :-) Všichni tam jsou moc hodní a příjemní! Po propuštění domů jsem se co nejvíc šetřila, ikdyž kolikrát mě to nutilo poklízet a tak a to jsem zvládla v pohodě. Jen jsem nemohla nosit malého, pomáhala rodina. Pak jsem každý týden jezdila na doplňování expandérů, celkem asi 4x. Teď mám "prsa" stejně velká jako předtím svoje. Vypadá to dobře, v oblečení není nic poznat. Mezitím jsem absolvovala chemoterapii, ta mi přišla mnohem horší, jak ta operace. Bohužel se mi kvůli té chemo a neutropenii udělal zánět pod jedním expandérem a jelikož nepomáhala ATB, musel ven. Pak jsem si už píchala růstové hormony, aby se předešlo právě tomuto. Brzy mě tedy čeká opětovné voperování jednoho expandéru a jeho doplňování. Zatím nosím pooperační epitézu. Když to hodnotím zpětně, jsem ráda, že jsem se hned takhle rozhodla. Odpadlo tak klidně i dvouleté období, kdy se u nás čeká na rekonstrukci. Cítím se fajn, v podstatě ani nevnímám, že bych místo prsa měla něco jiného. Takže jak budu mít zase obě, budu úplně spokojená. Nebojte se toho, vím, že je to těžké rozhodnutí, ale mnohem těžší je vyslechnout si tu diagnózu. To, že jsem si nechala odstranit i druhý prs preventivně se nyní ukázalo jako dobré rozhodnutí. Asi tři měsíce po operaci přišly výsledky z genetiky a samozřejmě mám mutaci BRCA1, takže by mi dr. doporučila stejně odstranění i druhého prsu. Navíc nedávno zemřela maminka, která se léčila kvůli rakovině vaječníků a následně uzlin několik let. Tak doufám, že jsem tímto svým rozhodnutím s rakovinou zatočila jednou provždy. Je mi doporučeno jít ve 40ti na hysterektomii, čili po skončení hormonální léčby mě čeká snad už poslední operace.
Všem vám tu držím pěsti a přeji zdárný průběh léčby se šťastným koncem!
Lucy1982

Odeslatod Dituska v sob 29. srp 2015 10:24:58

Ahoj! To jsem zase já z Karláku s těmi mnohočet.ložisky(2 spící,2ca a uzlina)- čili podstoupím mastektomií.Okamžitou nebo oddálenou? Nevím.Záleží asi na histologii a na sále jak to..Nemáte někdo zkušenost s tou okamžitou rekonstrukcí ?A jak se dlouho čeká ?Co následuje poté?chemo nebo radio?Kdyby ta opožděná?
Čtu tady stránky,bezva napovídají a děkuji předem za odpověď. Všem hodně štěstí!
Dituska

Odeslatod Dituska v čtv 27. srp 2015 22:36:13

Zdravím! Objevili mi karcinom prsu.Lobulární karcinom,2 malá ložiska.Hovořilo se o parciální operaci.Ale po MR se závěrem -Multifokální postižení na hranici HK a v HZK vpravo,formace při axile-uzlina.dopor.kontrolní US před výkonem.Nastupuji v září.Pocit zmatenosti.Překvapení.Mám podstoupit odstranění prsu celého a sentinel.uzliny , event.disekci axily.Tak čtu dostupné informace.internet...Vzpomínám,jak jsem byla dotázána v nemocnici," říkala jste,že by jste připouštěla i tuhle možnost.."Samozřejmě ,se vším souhlasím.Ale vůbec nevím o co jde.Když si představím odstranění,tak dál uvažuji o náhradě.A jestli se nechá kůže..?Zmenší se prsa o hodně?Psaly jste něco o radioter.. Jsem ráda za tyhle stránky.
Děkuji za příp.odpovědi.
Dituska

Odeslatod Milý Skřítek v úte 24. čer 2014 15:24:36

Markitánko, jestli nejsi mezi holkama na fcb na Matiti, (tajná diskuze, skoro stovka holek), tak mně pošli do SZ mail. Tam jich najdeš dost, které rekonstrukcí dost a některé jsou ochotné i poslat fotky. Nechci bez jejich souhlasu jmenovat...Když si přečteš tohlebtéma celé, najdeš i Marcee, která má krásná nová prsa od doc.Měšťka.

Neslyšela jsem informace, které mám "někde", ale od onkochirurga z Masarykova onkologického ústavu MUDr.Coufala, PhD. a od plastického chirurga. Častým dlouhodobým vedlejším účinkem ozáření je, kromě vnitřních jizev, fibróza, kvůli kterému se kůže špatně šije. No a také chodím místo UZ na MRko prsou, takže tam jsou ty vniřní jizvy popsané.

Odborný text na to téma zrovna od doc. Měšťáka je na webu Mammahelpu , takže hodně vycházím i z informací od něj. Jsou tam popsány i způsoby a postupy.

Kromě toho se znám se spostou holek, které na rekonstrukci byly. Jediná z nich je bez problémů a na webu Mammahelpu i tady je k nalezení Marcee, která má krásná nová prsa. Stáňa je také OK, ale ta měla kůžišeřící operaci (zůstaly jí i dvorce), což už se teď při duktálním karcinomu, nedělá. 2-3 roky se čeká kvůli úhradě implantátů pojišťovnou.

Já jen lituju, že jsem na plastickou opku nešla před ozářkem - mohla jsem "vyhodit" žlázy, nechat si jen tuk a už by se mně nemoc do prsou nemohla vrátit (mám ho dost, ani bych nepotřebovala silikon). Teď už je riziko špatného hojení nejen pozáření, ale i po chemo mnohem vyšší.
Milý Skřítek

Odeslatod kopretina69 v úte 24. čer 2014 8:13:42

Ahoj markitanko, rekonstrukce prsu je možné udělat současně s odebráním prsu, ale doktoři to neradi dělají. Konzultovala jsem to s doc. Měšťákem a doporučoval mi, jako operatérka, odloženou rekonstrukci. Prý se za svou praxi setkal s málo případy, kdy se tkáň špatně hojila a pacientka byla po ozařování. Ono za tím špatným hojením nemusí být ozařování, ale může tomu napomoct.

To je stejné, jako když Ti do příbalového letáku napíšou nežádoucí účinky, které se u pacientů vyskytly. To, že se bude hojit špatně ozařovaná tkáň, ani nemusí nastat.

Běžně se rekonstrukce prsu po ozařování dělá za 6 měsíce případně za rok od ukončení ozařování. Záleží na onkologovi, jestli řekne, že je to možné. Dobrý plastik to bez jeho povolení neudělá.

Skřítek s oblibou zmiňuje, že rekonstrukce prsu po ozařování má nežádoucí účinek ten, že se tkáň špatně hojí. Někde si to přečetla, protože se to u někoho vyskytlo. A doktoři na to upozorňují své pacientky, protože to může, ale nemusí nastat. Je to u každého pacienta individuální, jako všechno.

Pokud vnitřně cítíš, že navržený postup léčby je správný, tak je to dobře a drž se toho. Držím palce. M.
kopretina69

Odeslatod stanislava v ned 22. čer 2014 15:11:11

mila markitanko
ja ti mužu napsat svoje zkušenosti a ty jsou že jsem geneticky pozitivni a mam oboustrnou rekonstrukci prsni žlazy z břišniho laloku prvni nalez častečna a zachovna operace chemošky a ozařky ,za dva a pul roku recidiva a tam proběhla operace nadoru a uzliny ,pote hned rekonstrukce při zanochani vlastní kuže a bradavek a až po uplném zahojeni byla zahajena lečba ozařovani a nasazena hormonální lečba ,ano měla jsem to přesně naopak a kdybys podstoupila prvni lečbu a potom rekonstrukci tak věř že po ozařovani je nejmin rok po ukončene léčbě jinak se ozařovana kuže špatně hoji ja byla v brně na plastice a dělal mi to docent dražan
měj se hezky a opatruj se stana
vice si mužeš přečit na www.osudy.cz kde je muj přiběh
pod jmenem oravska stanislava
stanislava

Odeslatod Milý Skřítek v stř 04. čer 2014 15:00:55

Když máš ten pocit - nejdřív léčba, potom rekonstrukce, tak se ho drž. Je to tradiční postup a je důležité, abys své léčbě věřila.

Mně na Homolce původně chtěli vzít celé prso, jela jsem konzultovat do Masarykova onkologického ústavu a mám nádor 3,5cm+okraj odoperovaný tak, že není nic poznat...půlkruhová jizva kolem poloviny dvorce, vůbec nechápu, jak to udělali. Z MRka mám popis, že vevnitř jsou velké jizvy,
Milý Skřítek

Další

Zpět na Rekonstrukce prsu